• Alt

Co je botox neboli botulotoxin

Aplikace botulotoxinu je velmi rozšířené estetické ošetření. Jedná se o produkt, který obsahuje botulotoxin, přírodní látku vyráběnou uměle pod různými názvy jako Dysport nebo Botox. Tento neurotoxin se v estetice primárně používá ke snížení výskytu vrásek, zejména v oblastech, jako je okolí očí, mezi obočím a na čele. Při správném podávání působí tak, že blokuje nervové signály ve svalech, což vede k dočasné svalové relaxaci a hladšímu a mladistvějšímu vzhledu. Mezi jeho další účinky patří schopnost odstranění nadměrného pocení, léčba migrén nebo svalových spasmů.

Jak dlouho vydrží botox?

Účinky pro vyhlazení mimických vrásek obvykle trvají 4 až 7 měsíců, v závislosti na individuálních faktorech, jako jsou věk, životní styl a metabolismus, aplikované množství látky, ale i lokalita ošetření. Kromě toho hraje ve výsledku významnou roli dovednost a odbornost specialisty provádějícího zákrok, protože by se mělo jednat výhradně o lékaře. Špatně podávaný či skladovaný botulotoxin může vést k nežádoucím účinkům nebo kratší době účinnosti.

Botox – zkušenosti a diskuze

Diskusí a popsaných zkušeností s botoxem, můžeme na internetu nalézt nepřeberné množství. Lidé sdílejí poznatky o procesu aplikace i trvanlivosti účinků vyhlazení mimických vrásek. Většina klientů uvádí, že časový úsek, během kterého se svaly postupně vrátí do původního stavu, je zpravidla 3-4 měsíce u vrásek kolem očí a 5 – 7 měsíců u vrásky mezi obočím či v horní části čela. V některých případech se hybnost vrací po kratší době ( u žen, které se hodně detoxikují, sportují, navštěvují saunu několikrát týdně, mají zrychlený metabolismus). Ojediněle efekt vydrží déle. Další diskuse o botoxu řeší rozdíly mezi produkty Botoxem a Dysportem. V obou případech se jedná o léčivo s účinnou látkou botulotoxinem typu A, každý však má jiný nosič a poměr ředění. Efekt obou preparátů je shodný, tedy relaxace svalu v místě aplikace.

Po aplikace botulotoxinu

Po aplikaci botulotoxinu je extrémně důležité dodržet doporučení lékaře. Zejména požadavek 4 hodiny se nepředklánět, nezaklánět a nelehat si. V opačném případě riskujete nežádoucí efekt v podobě dočasného poklesu čela a víček. Mezi další zákazy patří konzumace alkoholu, saunování a opalování minimálně 2 dny, ideálně 14 dní od zákroku, dokud účinek plně nenastoupí. Dále zákaz cestovat letadlem 48 hodin a zákaz kosmetických ošetření 14 dní.

Závěrem je na místě zmínit, že i když je vyhlazení mimických vrásek botoxem častá a rychlá procedura, stále se jedná o zdravotnický zákrok prováděný lékařem. A i zkušený lékař třikrát provede ošetření, s jehož výsledkem je klientem maximálně spokojený a počtvrté mu efekt vyhovovat nebude, může mít kratší účinek nebo například nekomfortní pocit těžkého čela, povadlé víčko, mírnou asymetrii apod. Toto se prostě stát může. V takovém případě je nutné kontaktovat lékaře a dát mu zpětnou vazbu, protože v  řadě situací existuje řešení.

 

O jakou proceduru máte zájem?

Potřebujete nám sdělit doplňující informace?